Термометри: види, застосування і як вибрати?

Температура тіла — один з головних показників стану здоров’я людини. Однак, доторкнувшись губами або приклавши руку до поверхні чола, навіть якщо ви — турботлива і надчутлива мати, навряд чи можливо визначити температуру тіла з точністю до однієї десятої градуса. Тому однією з необхідних речей в будинку є термометр (або градусник).

Купити термометр — зараз саме звичайна справа, так як він обов’язково повинен бути не тільки в будь-якому лікувальному закладі, а й в домашній аптечці кожного будинку. Тому що наявність підвищеної температури тіла є одним з найважливіших, ключових моментів в діагностиці грипу, ГРЗ та багатьох інших захворювань, і це безпосередньо вказує на те, що в організмі присутній запальний процес, який необхідно своєчасно виявити і невідкладно розпочати його лікування.

Але який саме градусник вибрати для домашнього користування, який надасть точні показники, і який найкраще підійде дітям? Який би тип термометра ви не вибрали, він повинен бути точним, безпечним і зручним у використанні.

Ртутний градусник

Таким термометром ще наші бабусі вимірювали температуру тіла. Тому перше, що спадає на думку при думці про купівлю градусника — купити ртутний термометр. Такий термометр можна придбати у будь-якій аптеці. Це обтічна скляна трубка з капіляром, яка містить 2 грами ртуті.

Переваги

 • Точність і простота вимірювання. Саме цей прилад забезпечує найбільш точні показники температури тіла. Крім того, він не має ніяких особливостей у використанні — як вимірювати температуру звичайним термометром, знає навіть дитина.
 • Дешевизна — в порівнянні зі своїми електронними конкурентами, на даний момент, це найдоступніший вимірювальний прилад. Цілком ймовірно, що незабаром, вартість електронних термометрів буде значно нижче, так як технології удосконалюються, а продукція, де вони використовуються, стає дешевше. Не виключено, що ртутні термометри, навпаки, стануть дорожче, в зв’язку з вартістю ртуть.
 • Простота і дешевизна дезінфекції, що особливо важливо в умовах лікувально-профілактичних установ. Їх можна просто промити в теплій воді з милом і опустити в ємність з дезрозчином.

Недоліки

 • Тривалий час вимірювання температури (близько 10 хвилин для найбільш точного результату).
 • Крихкість і небезпека матеріалів (дрібні кульки ртуті дуже токсичні).

Нюанси

 • Ртутний термометр також називають “максимальним”, бо після нагрівання ртутний стовпчик залишається у верхній точці і щоб скинути результат, термометр необхідно струснути.

Електронний термометр

Має ще одну назву — термометр цифровий. Більш сучасна модифікація, в порівнянні з рідинним аналогом, так як працює на основі вбудованого датчика і дисплея, який показує дані вимірювань.

Переваги

 • Безпека — один з найважливіших показників. Така модель не містить в собі ртуть, тому немає такої катастрофічної небезпеки при її пошкодженні. Електронний термометр настільки захищений, зручний і простий, що користуватися ним самостійно може навіть дитина.
 • Цифровий градусник має справжність вимірювання в межах до 0,1 градуса. Головне — уважно вивчити інструкцію і потім її в точності дотримуватися.
 • Для визначення температури знадобиться зовсім мало часу: від 30 секунд до 1 хвилини.
 • Підвищена комфортність експлуатації. Досягається за рахунок того, що дані можна подивитися на досить великому дисплеї у вигляді цифр, які добре видно. Це особливо важливо літнім людям і тим, хто страждає розладом зору.

Багато сучасні градусники мають ряд додаткових функцій:

 • підсвічування. Дає можливість вимірювати температуру тіла в темряві, коли хворий спить, що дозволяє не порушувати його сон, який сам по собі вже є ліками.
 • здатність запам’ятати результати декількох останніх маніпуляцій (їх кількість може варіюватися від 2-3 до 10).
 • вбудовані годинник, який показує і зберігають час виміру.
 • водостійкий корпус. Це дозволяє мити і дезінфікувати прилад.
 • звуковий сигнал, який повідомляє про те, що вимір завершено.
 • автоматичне відключення;
 • можливість вибору зручної шкали: Цельсій, Фаренгейт.
 • можна вимірювати температуру повітря, рідин (наприклад, воду для купання дитини у ванні);
 • велика кількість моделей.

Одним з видів такого рясного різноманітності, є термометр для дітей. Сучасна промисловість випускає прилади для малюків з ковпачками різних конфігурацій і кольорів. Одні — схожі на жабку і, розповідаючи казку про царівну-жабу, можна відвернути дитину, що вередує, щоб він додатково не нервував під час хвороби. Інший же дитячий градусник нагадує усміхнену мавпочку, що допоможе винахідливим батькам скрасити нудну процедуру розповіддю про пригоди веселого мавпи в джунглях. Головне — щоб малюк поводився максимально спокійно, не плакав і не крутився, так як це впливає на результат вимірювання.

Недоліки

 • Електронні термометри не такі точні, як ртутні.

Нюанси

 • Розмір пам’яті. При необхідності спостереження за температурою в динаміці, треба придбати термометр з пам’яттю;
 • Є моделі в водонепроникному корпусі, які крім виміру температури тіла, можна використовувати для вимірювання температури води. З його допомогою мама зможе швидко приготувати ванну для малюка;
 • Можливість дезінфекції. Існують моделі, які можна мити і обробляти за допомогою деззасобів, саме вони будуть найкращим вибором для клінік і лікарень;
 • Особливої уваги заслуговують термометри з гнучким наконечником, абсолютно безпечні при оральному, аксиллярном, ректальному методах дослідження. Це кращі термометри для дітей, починаючи з самого народження, так як з їх допомогою легко виміряти температуру навіть у сплячого малюка, не перервавши сон і не побоюючись, що він поворухнеться і поранитися. Використовуються в пологових будинках для щоденного контролю стану новонароджених маляток;
 • Слід пам’ятати про те, що показники вимірювання є більш точними, якщо пристрій прилягає впритул до шкіри. Якщо температура вимірюється під пахвою, то після сигналу про готовність результатів слід потримати термометр ще трошки. Ніби «доміряти» температуру. При оральному використанні термометра рот людини повинен бути закритим.
 • До того ж не слід забувати про те, що цифровий термометр працює від батарейок. Час від часу вони підлягають заміні. Тому слід завжди мати пару запасних на випадок, якщо термометр перестане працювати в найневідповідніший момент.

У аптеках і спеціалізованих магазинах можна знайти електронні термометри для малюків.

Термометр-пустушка має форму звичайної соски, на корпусі якої є екран для виведення показань. Для вимірювання досить дати дитині соску і через 5 хвилин отримати результат. Але результати вимірювань такого термометра не завжди можуть бути точними. Причинами цього є плач, закладеність носа.

Термометр-смужка — цей вид термометра відносять до тестерів. Це смужка, на яку нанесена термоплівка зі значеннями в градусах. Смужку прикладають до чола, через 10-15 секунд змінюється колір смужки, за яким і визначають яка температура. Термосмужка дуже легка і компактна, її зручно брати з собою на час відсутності вдома. Потрібно враховувати, що такий вид термометрії дає не точні свідчення.

Але вони дуже зручні в поході, поїздках, одним словом, в будь-яких дорожніх умовах. Вони легкі, практично не мають ваги, дуже компактні.

Інфрачервоний термометр

Інфрачервоний термометр — найсучасніша модель термометрів. Він вимірює інфрачервоне випромінювання, що виходить від поверхні тіла людини. Отримані дані трансформують у звичні для нас градуси. Щоправда, вимірювати ним температуру можна лише в певних місцях (вушні раковини, лоб, скроні).

Переваги

Інфрачервоний термометр має  усі перевагами попередньої моделі, має ряд своїх додаткових переваг:

 • Це прилад нового покоління, який має можливість вимірювати температуру без дотику з тілом хворого, що дуже зручно, так як дозволяє отримати миттєвий результат виміру, не турбуючи людини під час відпочинку і сну. Апарат так і називається: безконтактний інфрачервоний термометр. Принцип його роботи — вбудований чутливий елемент, який фіксує інфрачервоні випромінювання тіла і виводить результати на електронний дисплей.


 • Дуже зручно їм користуватися в багатодітній родині, де захворіли одночасно кілька її членів, або наприклад, в дитячому саду, коли безконтактний термометр здатний показати результати виміру відразу декількох малюків навіть під час їх денного сну. Чудово підходить дуже вередує, хворим діткам.
 • Такий прилад незамінний в дорозі, його добре брати з собою на відпочинок, куди Ви вирішили відправитися всією сім’єю, так як у Вас буде можливість, в будь-який момент часу, дізнатися не тільки температуру тіла, а й скільки градусів має молоко в пляшечці для дитини, а також яку температуру має навколишнє середовище.

Недоліки

 • В залежності від умов вимірювання, можливі огріхи в показниках таких термометрів, аж до 0,5 градуса.
 • Такі термометри потребують регулярної перевірки і калібрування.
 • При вимірюванні температури у дитини, яка плаче, результат може бути недостовірним. Те ж стосується і пацієнтів із запаленням середнього вуха.
 • Такі термометри найдорожчі.

Нюанси

Інфрачервоний термометр також має свої особливості і доповнення:

 • вимірювання температури проводиться суто в певних місцях – лоб, вушні раковини, віскі;
 • наявність підказує дисплея;
 • є індикація правильного положення;
 • точність вимірювання трохи нижче, ніж у контактних приладів;
 • має можливість вимірювати температуру не тільки тіла людини, а й повітря, рідин та інших поверхонь;
 • необхідно стежити за чистотою датчика, так як це впливає на точність виміру;
 • на результат вимірювання можуть також впливати працюють навколо електроприлади (кондиціонери, обігрівачі тощо).

Існують також безконтактні пристрої. За функціями ці термометри не дуже відрізняються від електронних, а швидкість їх вимірювання навіть вища.

Лобовий (інфрачервоний) градусник — варто тільки доторкнутися наконечником термометра до шкіри в області скроні або чола, як в перебігу 1-3 секунд показники будуть отримані. Можливі при не сильному дотику похибки.

 

Вушний (інфрачервоний) градусник — вимірює температуру в зовнішньому слуховому проході дитини. У комплекті до нього повинні додаватися спеціальні насадки. При вимірі ми повинні трохи відтягнути раковину вуха. Не можна вимірювати такими градусники при запальних процесах середнього вуха. В цьому випадку отримані відомості будуть спотворені.

 

Пірометр (безконтактний) — може вимірювати температуру на відстані, який робить заміри дуже швидко зчитуючи теплове випромінювання. Виробники офіційно допускають погрішність в 0,4 градуса. Потрібно враховувати можливі відхилення тільки в тому випадку, якщо дитина активно рухається при вимірюванні температури. Приладом можна вимірювати не тільки температуру тіла, а й воду, дитячого харчування, температуру повітря в кімнаті.

Інтелектуальний термометр — градусник японського виробництва iTherm, висока вартість якого виправдана максимальною точністю і зручністю вимірювання приладу. Всі дані з пристрою надходять на смартфон, планшет або розумні годинник батьків в режимі онлайн. Кріпиться ремінцем на руку дитини. Особливо зручний цей тип градусників для вимірювання температури грудничка, новонародженого.

Дистанційний градусник — це вид термометра складається з двох частин. Датчик кріпиться на одяг дитини, друга частина (монітор) залишається у батьків. Вимірює на відстані температуру. Кожні 10-15 секунд градусник проводить вимірювання і виводить дані на монітор. Коли температура стає вище, прилад видає світловий і звуковий сигнал. Зручний для моніторинга температури у новонароджених, немовлят. Точність вимірювання — висока. Єдиним недоліком цього градусника — невисокий радіус дії. Прийом перестає працювати при віддаленні від датчика більш ніж на 30 метрів.

Якщо ви придбали пристрій, який вимірює температуру в області вушної раковини, то пам’ятайте, що він може не підійти для дітей до 1 року (наконечник термометра більший, ніж вушко дитини). Неправильне використання недотримання правил безпеки може призвести до травми вушної раковини або навіть барабанної перетинки.

Як вибрати термометр?

Ви визначилися, який градусник хочете придбати, де його купити? Ртутний ви знайдете в будь-якій аптеці. Там же можуть продаватися і електронні та інфрачервоні. Якщо ви не хочете йти в аптеку, можете електронний або інфрачервоний знайти в інтернет-магазині спеціалізованої медичної техніки. Почитайте перед покупкою відгуки про градусник і обов’язково прочитайте інструкцію перед використанням, особливо якщо схожих приладів у вас ніколи не було. Адже, як показує практика, «бреше» не термометр, а люди ним неправильно вимірюють температуру тіла.

Залишити відповідь