Геніальна система виховання дітей в Японії

Олена Бєлякова, мама п’ятирічної Аліси, живе в японському місті Мацуда разом зі своєю сім’єю. Вона розповіла про те, як прийнято виховувати дітей в цій дивовижній країні.

Спочатку – громадські інтереси, потім – власні.


У японських дітей є загальний день народження, який прийнято відзначати усією країною. 15 листопада для всіх, кому в поточному році виповнилося 3, 5 або 7 років, влаштовується велике свято Сіті-го-сан, що в перекладі означає «сім-п’ять-три». Непарні цифри вважаються в Японії магічними, а відповідний їм вік символізує важливі, переломні етапи дорослішання.

Сучасна японська культура національних дитячих свят йде корінням в традиційну сільську громаду, де місця для особистого практично не залишалося. Незважаючи на те що тепер люди живуть у великих містах, вони все одно намагаються виховувати дітей таким чином, щоб вони вміли уживатися з іншими людьми, враховували в першу чергу їх інтереси, а не власні. Японці вважають, що такий підхід дуже важливий для створення гармонійного суспільства і держави вцілому. Так японці вчать своїх дітей бути частиною великого цілого.

Діти імітують поведінку батьків.


На цьому твердженні побудована вся японська система виховання ікудзі. При цьому дуже важливо, щоб батьки розмовляли з дитиною ніжно, лагідно і ніколи не кричали на неї. Так вони вчать малюка поважати інших і контролювати свої емоції.
В Японії не вдаються до допомоги нянь або бабусь.

Коли одного разу бабуся Аліси прийшла за нею в дитячий садок, його співробітники довго не могли зрозуміти, що жінці потрібно від дитини. Все тому, що в суспільстві вважається: якщо у вашій родині з’явилася дитина, то ви повинні присвятити їй 100% свого часу, не користуючись послугами няні та не просячи допомоги у бабусь і дідусів.

Вже з 2 років діти відвідують кілька освітніх гуртків.


Вважається абсолютно нормальним, якщо день дитини розписаний по хвилинах. Діти молодшого віку одночасно можуть відвідувати уроки англійської мови, рахунків, танців, малювання і співу. Завдяки такій системі до 4 років майже всі японські діти вміють грати хоча б на одному музичному інструменті та знають основи граматики і математики.

А вже в 5 років діти в Японії прощаються з безтурботним дитинством: вихователі в садку починають вимагати від них неухильного дотримання всіх правил і готують до школи, де не буде ніяких поблажок. Вони заводять дитині спеціальний зошит, де відзначають усі відвідування занять, а також всі чергування і прибирання, які вона виконла.

Дітей молодших класів не прийнято проводжати до школи.


Вже в 6 років дитина повинна добиратися до місця проведення занять самостійно. Максимум, що може дозволити собі мама, – вийти з нею на поріг будинку. Далі не можна – сусіди та однокласники не зрозуміють. До школи, як правило, всі діти вже вміють усно рахувати і читати японську складову азбуку. У країні високих технологій діти з раннього віку тренуються швидко рахувати в умі.
Японці переконані, що раннє навчання основам рахунку розвиває лобові частки мозку і творче начало в дитині, а прагнення до самостійності дуже добре дисциплінує.

Японські батьки не хвалять своїх дітей публічно.

Так, в розмові зі своїми знайомими будь- яка японська мама швидше ласкаво скаже «моя дурненька дитина». Під цим поблажливим епітетом батьки мають на увазі, що всі діти однаково розумні і талановиті. Однак, незважаючи на все це, в кожній родині дуже уважно ставляться до успіхів своїх дітей.

Джерело

Вам може бути цікавим, книга про японське виховання ” После трех уже поздно”  

А які з методів вам сподобались? Пишіть в коментарях!

 

Залишити відповідь