Як навчити дітей правильно злитися

Навіщо потрібно вчити дітей правильно злитися? У статті ми розкриємо навіщо і головне, як навчити дитину правильно злитися.

Історія з життя

Підготовча група дитячого садка, майданчик, зима.
Юля (наступаючи на Сашу і стискаючи в руці лопату):
– Чому ти зі мною не граєш ?! Я хочу з тобою дружити!
Саша (ховаючи голову в плечі та відступаючи до веранди):
– Юля, я сьогодні не можу з тобою дружити.
Юля (енергійно змахує лопатою):
– А я хочу! Давай грати!
Саша (мало не плачучи і озираючись у пошуках підтримки):
– Не буду! У мене голова болить.
Юля (тупотить ногами і махає лопатою).
У цей момент я вважала за можливе втрутитися.
– Юлічка, – сказала я, – мені здається, ти дуже злишся.
– Ні! – Грізно вигукнула Юля і тупнула ногою для більшої переконливості.
Я не злюся! Я просто хочу дружити.

Розшифровка послань

У нашій культурі не прийнято злитися. Особливо дівчаткам. Особливо відкрито. Начальство кричить – гнівається, жінка верещить – вередує. Можна бурчати, бубоніти, язвити, вставляти шпильки і дутися. Можна ображатися. В особливо важких випадках допускається пряма образа співрозмовника («Дурепа!»), Але ні за що не можна закричати, як в американських фільмах: «Я тебе ненавиджу!». Не прийнято.

Тому що зла, сердита, агресивна особа жіночої статі – це дуже страшно. Це можуть дозволити собі тільки ті, кому вже нічого втрачати, для кого ярлик «стерва психована» вже нічого не змінить у долі.

Наші милі Юлічка та Сашенька просто блискуче продемонстрували весь спектр можливих реакцій. Судіть самі.

Юля зголошується: «Я хочу бути в контакті з тобою». Уявіть на її місці був би чоловік напідпитку, який прийшов пізно додому (пізно – тому що в той момент Саша була зайнята грою з іншими дівчатами) і вимагає чого завгодно, від вечері до сексу. Вимагає грубо, без попередніх ласк і погладжувань. Ні тобі квіточки, ані бодай ритуального: «Люба, як пройшов твій день?». На його боці сила і влада. Ну, або фантазія, що сила і влада на його стороні.

У відповідь Саша приймає позу «слабкої та беззахисної»: я себе погано почуваю, у мене болить голова, вибач. Тобто замість того, щоб осадити хама, показати, що вона його не боїться, в кінці кінців, просто спокійно закликати до діалогу, Саша ховається у хворобу. Це теж «прийнято»: відмовляти чоловікові під приводом головного болю. Це настільки стало штампом, що вже навіть не смішно.

Але Юля не відступає, вона сердиться сильніше, червоніє і вже готова застосувати силу.

Просто дивно, звідки діти це все беруть. Адже якщо показати цю сценку батькам, вони ні за що на світі не визнають в дійових особах себе.

Чому Юля з ходу почала нападати? Тому що у неї вже був зіпсований настрій, прямо ось з ранку. Може, розбудили невчасно, може, вона сама хворіє, але поки не зрозуміла цього. Є варіант, що у неї був якийсь план на прогулянку: будувати з Сашею будиночок, наприклад. А Сашу перехопили інші дівчатка. І вона розлютилася. І замість того, щоб закричати на всю вулицю: «Саша, я так тебе чекала, а ти з іншими граєш!», Юля намагається дотримуватися пристойності. Тобто намагається заховати свою злість і говорити ввічливо.

Тільки текст не збігається з невербальними, тілесними посланнями: на мові «давай дружити», а в тілі «я хочу тебе вдарити». Так як людство винайшло мову (слова) набагато пізніше, ніж мову жестів, ми всі реагуємо в першу чергу на них. На жести. На позу, на міміку, на інтонацію. Можна прошипіти: «Мій дорогий!» – І дорогий віддасть перевагу затриматися на роботі, аби не чути і не бачити цих зізнань у коханні. А можна називати свою дитину Чудовиськом, і вона буде абсолютно щасливою, більш того, може навіть представлятися цим прізвиськом. Тому що головне – тон, поза, жести. Навіть обіймати дитину можна так, що вона буде або задихатися, або муркотіти.

З Юлею все зрозуміло, давайте придивимося до Саші. Сашуня – маленька, тендітна, з величезними очима, тихим голосом, копія своєї мами. Коли їй було три роки, я працювала з нею з приводу численних страхів, перейнятих у мами. Раніше її мама не працювала і боялася всього на світі. У минулому році вона вийшла на роботу, і життя стало налагоджуватися: у неї змінився голос, пропали прохальні та ниючі інтонації, вона навчилася відповідати: «Ні, просто немає».

І Сашуня теж трохи зміцніла, навіть іноді верховодить в групі (за відсутності «старших за званням»). Але на стандартну ситуацію нападу вона поки що реагує стандартно: якщо можна – втішити агресора, підлаштуватися до нього, улестити; якщо не виходить – рятується втечею.

Моя практика як сімейного терапевта каже, що таким способом агресора не вгамувати, вони тільки нахабніють.

Способи висловлювати агресію

Я запропонувала Юльці: «Давай я навчу тебе правильно злитися. Дивись на мене! Зроби «звіряче» лице. Саме злісне, яке ти тільки можеш. Ні, не так, не треба корчити пику, просто оскалитисья, зморщити носа, насупивши брови і напряги всі м’язи. Ось, правильно. А тепер – ричи. Просто без слів, низьким звуком з середини живота, ричи: «Р-р-р!».

Юлька старанно гарчить, у неї виходить. А тепер ще й ноги додамо, давай, Юль, тупоти ногами посильніше. Стисни руки в кулаки, але не розмахуй ними, як млин, а потряси біля тіла, як ніби погрожуєш. І ще додай звуку побільше: «А-а-а-р-р-х!».

До нас підтяглися ще діти, поки просто дивляться. А чого стоїмо, нічого не робимо? Ну-ка, встали півколом і все разом: «Р-р-р! Який  я злий! Я просто зараз лусну від злості!».

Вихователька зацікавлено підтягується. Але тема хвилює зовсім не всіх дітей, велика частина продовжує свої ігри. І правильно: не всі відчувають труднощі з вираженням почуттів.

Зверніть увагу: ніякого напряму ця злість не має. Ми говоримо тільки про себе і про свої почуття, ніхто ні на кого не кидається, тому всім безпечно. Порівняйте два лютих крики: «Я тебе ненавиджу!» І «Ненавиджу!». Просто – «ненавиджу», невідомо кого. Коли людина говорить про себе, це ніяк не зачіпає оточуючих.

Все тренування триває не більше трьох хвилин. Але справу зроблено, Юлю явно «відпустило», вона розслаблена, порозовіла, дихає легко. Несподівано до неї підходить Саша, заглядає в очі та спокійно каже: «Ходімо в будиночок?». Решта теж розходяться.

Що ми зробили

Ми прожили емоцію тілом. Ми ні на кого не нападали, що не кидалися з кулаками, не кричали: «Ти смердючий виродок!». Ми спочатку усвідомили своє почуття («Я дуже злюся»), назвали його і дозволили своєму тілу прореагувати. Все це не сходячи з місця. Як то кажуть, «жодна тварина при зйомках не постраждала».

Після того як емоція усвідомлена, названа та прожита в тілі, вона йде. Якщо цього не зробити, ми починаємо хворіти, в тілі з’являються затискачі та хворобливі блоки, доводиться ковтати таблетки і ходити на масаж. Основна причина головних болів і у дітей, і у дорослих – напруга в задній поверхні шиї, викликана стримуваною агресією.

Що робити, якщо вас розлютили?

  • Скажіть собі: «Я страшенно злий!»;
  • Вдихніть глибоко носом, стисніть кулаки, напружте м’язи, особливо плечі, передпліччя і лицьові м’язи. Зробіть «звіряче» обличчя;
  • Якщо є можливість – видихніть з гарчанням, намагаючись штовхати звук вниз, як би з живота, а не голосовими зв’язками;
  • Якщо немає – просто шумно, із зусиллям видихніть, теж вниз;
  • І розслабте м’язи. Навіть з самої відповідальної наради завжди можна вискочити в туалет. І по гарчати там. Гарантую: працює. І голова боліти не буде.

Катерина Дьоміна (дитячий і сімейний психолог),
журнал Наша психология № 4 (49) Квітень 2011, psyh.ru

 

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь