Майстер-клас: лялька-мотанка своїми руками

Лялька-мотанка – українська народна лялька, символ жіночої мудрості, родинний оберіг.
Здавен у кожній родині лялька-мотанка виконувала роль оберегу, була символом мудрості, берегинею роду, символом матері-прародительниці та зв’язку між поколіннями, одна із найдревніших іграшок і сакральних (священних) істот нашого народу, якій тисячі й тисячі років.

Скільки існує людство, стільки років цій іграшці, яка повинна була дитину заспокоїти, нагодувати і зберегти. Бо мати, залишаючи дитя, замотувала фрукти чи хліб у шматочок  тканини, прив’язувала паличку і давала, як іграшку, тому в основі ляльки — хрест.

Виготовляючи цей сакральний предмет, жінки вкладали у неї свою енергію, певні думки і побажання. Ляльку-мотанку передавала мати дочці, коли віддавала до іншого роду, а дочка, у свою чергу, своїй дитині. Це ніби ниточка, яка зв’язувала увесь рід.

Наші пращури вірили, що лялька є посередником між живими та тими, хто ще народиться. Тому на заміжжя дівчини разом із рушниками і сорочками в скриню до приданого клали ляльки. Робили їх дуже ретельно: одягали в українське народне вбрання як наречену, плели вінок на голову і обов’язково «додавали» нареченого — мусила бути пара. Відразу після одруження тими ляльками бавилися — вважалося, що так швидше народяться діти.
Обличчя у «плодоносних» ляльок немає — невідомо ж, хто прийде на світ.

Берегиням — іншому різновиду — на обличчі намотували хрести. І виготовляли їх на різні потреби: аби людина одужала, аби пішов дощ чи навпаки — припинилася злива, вщух буревій…

Усі елементи одягу мотанки є символічними: спідниця уособлює землю; сорочка — три часи: минулий, теперішній і майбутній; головний убір — очіпок, стрічка чи хустка — зв’язок із небом…
Українська лялька тим унікальна, що вона — така ж, яка була тисячі років тому! Найдавніші — глиняні — сягають доби Трипілля!
Ви маєте чудову нагоду навчитися робити такі ляльки мотанки ,нижче детальний майстер-клас.


Власноруч зроблена лялька-мотанка має чарівну силу. Вона не лише береже родинне вогнище, але й має здатність здійснювати бажання. Таку ляльку мати передавала дочці, віддаючи заміж, а та, в свою чергу, дарувала Берегиню своїй дитині.

 

Для виготовлення ляльки-мотанки потрібні такі матеріали:

  • клаптик білої тканини (15х15см) для голови,
  • кольорові клаптики тканини (9х9 см для ручок, 8х15 см для спіднички та 4х7 см для фартуха),
  • шматочок синтепону або вати,
  • нитки (лляні, шерстяні, бавовняні тощо),
  • нитки муліне або трикутничок квітчастої тканини (для волосся або хустки).

Лялька-мотанка своїми руками

1. Загорніть синтепон у білу тканину, обмотайте червоними нитками.

2. За допомогою лляної нитки, або атласної стрічки зробити на обличчі мотанки сакральний хрест — спочатку вертикальну смужку, закріпивши нитки на шиї, потім — горизонтальну, зав’язавши вузлик ззаду голови.

 

3. Зберіть тканину для спіднички з одного боку в складки та примотайте до ляльки. Нитку не обрізуйте!

4. Обмотуючи ляльку червоною ниткою від шиї до талії, примотайте фартух.

5. Тканину для рук згорніть гармошкою, обмотайте нитками.

6. Примотайте ручки до ляльки нитками хрест-навхрест.

7. За допомогою ниток муліне зробіть лялечці волосся. На місці проділу зав’яжіть нитку, а з протилежного боку моток розріжте ножицями.

8. Прикладіть до голови мотанки волосся, пригладте його та закріпіть, перев’язавши ниткою на шиї.

9. Заплетіть Берегині коси.

10. Зав’яжіь ляльці на голову стрічку, або одягніть віночок. Шию можна прикрасити намистом.

Не дивно, що ляльку-мотанку і досі вважають надійним оберегом, адже здавна Берегиня, зроблена власними руками, оспівана піснями, обласкана казками, одягнена у все домашнє, рідне, містила потужну позитивну енергетику найдорожчої людини — матері, яка, вкладаючи в іграшку душу, з любов’ю робила її для своєї дитини.

Готову ляльку-мотанку,  можна поставити на покуті, або прикріпи над дверима, і нехай вона приносить щастя у Вашу оселю!

Ось ще цікаве відео:

А тут можна переглянути вже готові гарні ляльки-мотанки: http://motanki.com/

 

Джерело: http://pustunchik.ua/

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь