Як зберегти зір школяра – практичні поради

З моменту, коли дитина стає школярем, її зір починає піддаватися посиленим навантаженням, які доповнюються переглядом мультфільмів і затяжними комп’ютерними іграми.

У цей період життя дитини розвиток ще не повністю сформованих органів зору, дуже легко порушити надмірним навантаженням, він посилюється відсутністю режиму праці та відпочинку. Як правило, так і відбувається: за статистикою ВООЗ, кожна четверта дитина шкільного віку має ті чи інші захворювання очей, серед яких найбільш поширена короткозорість. На переконання лікарів, проблеми із зором тільки невеликої частини з них мають спадковий характер – більшість же страждають з вини батьків, які неправильно вибудували режим дня дитини.

Щоб зберегти зір школяра гострим, офтальмологи радять взяти до уваги кілька основних правил, які дозволять знизити ризик появи очних хвороб у дитини.

1. Не віддавайте в школу раніше 7 років.

Фахівці не рекомендують піддавати дітей шкільним навантаженням раніше, ніж буде сформований циліарний м’яз очей, що відповідає за здатність бачити предмети на різних відстанях. Його розвиток, як правило, закінчується до 7-8 років, а до цього віку випробовувати його на міцність не варто. Адже, згідно зі статистикою, серед дітей, які стали першокласниками в 6-річному віці, короткозорих в два рази більше, ніж серед школярів, які вирушили в перший клас в 7 або 8 років.

2. Обмежте зорові навантаження.

При відсутності проблем із зором дитина повинна робити перерву в заняттях кожні 40 хвилин, а при короткозорості – кожні пів години. Під час 10-15 хвилинного відпочинку можна дивитися телевізор, читати, грати в комп’ютер або займатися іншими видами діяльності, пов’язаними з напругою очей. У ці періоди краще пограти в рухливі ігри.

Тривалість домашніх уроків для дітей молодших класів не повинна перевищувати 1 годину, середніх класів – 2 години. Якщо дитина відвідує додаткові заняття, варто пам’ятати, що вони не повинні тривати понад півтори години в навчальні дні і 3 годин – у вихідні дні. При цьому факультативи не повинні починатися раніше 8 ранку, і закінчуватися пізніше 8 вечора.

Щоб зміцнити імунітет, дитині бажано щодня бувати на свіжому повітрі, граючи в рухливі ігри або займаючись спортом, але при цьому слід уникати травматичних видів спорту. Удари голови різного ступеня тяжкості можуть викликати короткозорість або погіршити її, якщо вона вже існує.

3. Встановіть графік роботи за комп’ютером.

Комп’ютерні ігри – улюблене проведення часу сучасних дітей, яке, бувши безконтрольним, може привести до виникнення комп’ютерного зорового синдрому: порушення, яке виражається в сухості, почервоніння очей, частому морганні, труднощі з фокусуванням зору на різних відстанях і тощо. Тривала напруга зору, що підсилився пульсацією екрану, може стати основою розвитку спазму акомодації або подовження очного яблука і, як наслідок, короткозорості. Щоб попередити втому очей і пов’язані з нею захворювання, дитині слід дотримуватися норм безперервної роботи за комп’ютером:

  • Для молодших класів – 15 хвилин;
  • Для середніх класів – 25 хвилин;
  • Для старших – 40 хвилин.

Правильна організація робочого місця дозволить трохи знизити навантаження на зір дитини:

  • Лінія погляду дитини повинна припадати на середину або верхню половину екрану;
  • Оптимальна відстань до монітора комп’ютера – 60-80 см. Краще вибрати монітор з високою роздільною здатністю, щоб знизити ефект мерехтіння екрану;
  • На монітор не повинні падати світло та прямі сонячні промені;
  • Не можна працювати за комп’ютером в темряві або сутінках. Джерела освітлення при цьому краще будуть зліва від дитини.

Підступність комп’ютера полягає в тому, що, захопившись грою, діти не помічають втоми, хоча встановлено, що перші симптоми перевтоми зору (неуважність, зниження частоти моргань) виникають вже після 15 хвилин роботи, а після закінчення 25-30 хвилин певні ознаки порушення зору вже можуть бути зафіксовані фахівцем.

Батькам, стурбованим здоров’ям своєї дитини, не варто дозволяти їй грати на комп’ютері в загальній сукупності понад 1 годину в день, по можливості слід відволікати школяра іншими заняттями.

4. Організуйте робоче місце школяра.

Щоб уникнути проблем із зором робоче місце школяра має бути добре освітлене. Крім природного освітлення, в кімнаті повинні бути присутніми штучні джерела світла у вигляді основного (люстри) і додаткового – настільної лампи потужністю 40-60 Вт. Розташовувати її для дитини-правші краще зліва, для лівші ж, навпаки, справа. При цьому важливо правильно поєднувати джерела освітлення: в темну пору доби неприпустимо займатися тільки при світлі люстри або лампи, а вдень бажано включати тільки лампу. Оптимальна відстань до очей при читанні і листі – не менше 35-40 см, що потрібно враховувати при виборі письмового столу дитини. Крім того, під час роботи школяр не повинен сутулитися, тому стілець не повинен бути занадто високим і м’яким.

5. Збагатіть раціон вітамінами.

Не секрет, що міцний, витривалий організм менше схильний до захворювань, в тому числі і захворювань очей. Раціон дитини, багатий вітамінами і мікроелементами, забезпечить оптимальні умови для сітківки ока, що допоможе школяреві підтримати свій зір. Найбільш корисні для цих цілей сир, кефір, яловичина, м’ясо кролика, продукти з високим вмістом вітаміну А (морква, абрикоси, гарбуз, цитрусові), відварна риба, а також ягоди (чорниця, журавлина, брусниця) і зелень (кріп, петрушка).

6. Робіть зарядку для очей.

У перервах між заняттями бажано не просто розслабитися, а виконати кілька простих вправ для очей. Гімнастика дозволить попередити появу міопії, а короткозорим дітям – запобігти її подальший розвиток. П’ятихвилинні вправи поліпшують кровообіг, розслабляючи окорухові м’язи і позбавляючи очі втоми.

  • Заплющити очі на 2-3 секунди, потім відкрити на такий же час.Повторити 5-7 разів;
  • Повертати очі по черзі вліво і вправо. Голова при цьому повинна залишатися нерухомою;
  • Відставити палець на відстань 30-35 см від очей. Подивитися на його кінчик. Опустити руку. Повторити 3-5 разів;
  • Закривши очі, масажувати повіки. Нагорі – від носа до зовнішнього краю ока, внизу – навпаки.

Важливо, щоб вправи виконувалися з задоволенням і без напруги – в цьому випадку щоденна зарядка стане відмінною профілактикою проблем із зором у школяра.

Більше корисного батькам

7. Подбайте про здоровий сон дитини.

Іноді втома очей виникає через нестачу нічного сну, під час якого дитина не встигає відпочити і відновитися. Важливо, щоб школяр не лягав спати пізніше 22 годин, і не вставав раніше 7 ранку. У деяких випадках дефіцит нічного сну можна компенсувати денним відпочинком після школи. Щоб втома очей не з`явилася в житті дитини разом з тривалими уроками і комп’ютерними іграми, батькам слід організувати розпорядок дня школяра, чергуючи сон і неспання, гру на свіжому повітрі та уроки, заняття спортом і пасивний відпочинок. Якщо грамотно спланувати день дитини, наповнивши його цікавим дозвіллям, проблем із зором не буде.

Джерело

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь