Генрі Форд: всі багатства світу авто

Хтось із критиків називав фордизм новітнім методом експлуатації робітників. На противагу ідеологічно сформульованій думці газети писали: “Генрі Форд роздав людям більше багатства, ніж будь-яка людина з початку світу”.

1dZJO490yrPNt0JzKA62unai1rAILLP3oB_SPMJic0G-h0W0Q5tSTDHwhqqZ9FlOiFqpO2TBP7zEgliG3rW3GvEjuiocH1McUlRR9Q53Y_E2dP6eXlrdO5KIOKiqy8aS-J2un13FpkOKX97cUTl606Q

Трохи історії

Американський промисловець, творець масової автомобілізації народився 30 липня 1863 року. Ford T, перший автомобіль із двигуном внутрішнього згоряння, був випущений тиражем 15 мільйонів одиниць. Про Генрі Форда і систему його роботи відгукувалися так:

  • “Енергійний поворот рукоятки Model T змінив Сполучені Штати, а потім і весь світ, перенісши його на чотирьох колесах у ХХ століття”, – висловився оглядач видання Detroit News.
  • “Генрі Форд – священик капіталістичної системи. Він створив сучасні Сполучені Штати і заклав основи сучасного капіталізму, за що заслуговує на пам’ятник”, – сказав ще один експерт.
  • “Це був вкрай нелюдський, антигуманний капіталізм. Один робітник усе життя виконував одну роботу. Надзвичайно отупляюча версія капіталізму виявилася неефективною”, – заперечив третій.

Хто з них правий?

Масовий автомобіль

a9kFesC6mx78x_OJ-x7f2Tj1ZrHdghfIMk953E-FvwIxoALkPRs0BVRT_Kw1Oi7N76U6TrgnGujVYaZIvQ8iNP6rbLTYnq4gJQzMmWjeoStsSqgkzCY0f0ifntfExyZPlUVreZNP5vZubRAe3Ahhc5g

Син бідного фермера, який приїхав з Ірландії, все своє життя присвятив створенню масового автомобіля, доступного покупцеві незалежно від майнового, етнічного, соціального стану. Ford запчастини також мали коштувати недорого.

Будучи здібним самоучкою, він заснував Ford Motor Company 1903 року в Детройті. Через п’ять років Форд домігся свого: було створено модель Ford T. Ціна автомобіля неухильно знижувалася – наприкінці 20-х він коштував 250 доларів.

Це був прорив у технологіях і доступності автомобіля. Понад 50% американських сімей володіли Ford T.

Нова організація виробництва

Виробництво Model T – важлива частина не тільки автомобільної, а й соціальної історії Сполучених Штатів. На заводах Ford було запроваджено складальну лінію. Прискорення виробництва неймовірне – за рік воно збільшилося на 3500%.

Це був соціологічний прорив. Якщо раніше роботодавці намагалися сконцентрувати найбільш кваліфікованих робітників на своїх заводах, Форд вирішив: потрібна людина, яка стала б продовженням інструменту на конвеєрі.

Але нововведення змінило і ставлення власника до працівників: функція начальства полягала в тому, щоб змусити службовців виконувати певну роботу, не замислюючись. Наслідком такої філософії була висока плинність кадрів, незважаючи на високі зарплати.

З іншого боку, Форд став першим американським промисловцем, який без вагань брав на роботу жінок, афроамериканців, колишніх ув’язнених. Будь-хто міг перевірити себе на стрічці конвеєра.

Готліб Анна

автор статей, журналіст, копірайтер

Залишити відповідь