Всесвітній тиждень космосу: що розказати дитині?

Починаючи з 2000 року в усьому світі відзначається Всесвітній тиждень космосу, який проходить з 4 по 10 жовтня. Любов до космосу, ракетам і світовим відкриттям в цій області часто з’являється в дитинстві, адже перед дитиною відкривається величезний світ невідомого і загадкового. Ми вирішили підібрати для дітей цікаві факти –  як розповісти про космос дитині, які відкриття були зроблені з часів підкорення людиною космічного простору.

ЦІКАВО!
6 грудня 1999 року Генеральна Асамблея ООН проголосила Світовий тиждень космосу в якості щорічного свята. Чому були обрані дати – з 4 по 10 жовтня? Такий вибір заснований на двох важливих датах в історії космонавтики. 4 жовтня 1957 був запущений перший штучний супутник Землі – Супутник-1, а 10 жовтня 1967 року був підписаний договір з космосу, в якому йдеться про те, що жодна країна не може розміщувати ядерну зброю в космосі, а також не може пред’являти право на володіння космічним тілом або його частиною.

Що розповісти дитині про космос?

Тема Всесвітнього тижня космосу – «Супутники покращують життя», тому ми зібрали для вас найцікавіші факти про супутники і пропонуємо вам поділитися ними з дитиною.

Якщо ваша дитина любить дивитися мультфільм «Том і Джеррі», то обов’язково розкажіть йому про те, що у NASA є два супутника, які постійно переслідують один одного на орбіті Землі – їх теж називають як героїв мультфільму. Завдяки постійному вимірюванню відстані між ними вчені можуть відстежувати гравітаційні аномалії.

Що було б, якби в світі перестали працювати мобільні телефони? Добре, що ми про це не знаємо, а ось в 1998 році через те, що один із супутників вийшов з ладу, перестали працювати близько 80% пейджерів в усьому світі. Уявляєте, як це було – опинитися без зв’язку!

Вчені програмують супутники таким чином, щоб вони не стикалися з метеоритами. Ви тільки уявіть, що з понад 8000 супутників, які знаходяться на орбіті Землі, метеоритом був знищений тільки один.

Супутник, запущений більше 60 років тому – «Авангард-1» – досі обертається навколо Землі на висоті від 650 до 3800 км. Його розмір дорівнює розміру грейпфрута.

Завдяки супутникам прогнози погоди стали точніше в 15 разів: вони можуть зафіксувати зародження дощу і снігу і передбачити погоду на найближчі 14 днів.

Як розповідати

З огляду на особливості дитячого віку, дуже важливо зробити розповідь простою та ефектною. Для цього можна використовувати наочні досліди. Приклади таких дослідів ми описуємо нижче. Так, дитині буде набагато простіше познайомитися з непростими для неї тематичними поняттями.

Сьогодні батькам пропонується велика кількість тематичних матеріалів, які також можна використовувати в своїй розповіді.

Діти дошкільного віку відмінно засвоюють інформацію, подану в ігровій формі, у формі казки або вірші.

І якщо вам вдасться зачарувати дитячу уяву, можливо, дитина не тільки зацікавиться астрономією, але і полюбить цю науку.

Вперше розповідаючи дитині про космос, подумайте про те, що може бути, будучи вже дорослою людиною, подивившись на зірки, вона згадає ваші заняття і посміхнеться.

Що розповідати?

Подивисьна небо. Здається, воно зовсім близько – простягни руку і доторкнешся до сонця або місяця, ну а якщо залізти на верхівку високого дерева, то і зовсім опинишся поряд з ними. Але насправді це не так. Ні ми своєю рукою не можемо дотягнутися до неба, ні дерева своїми верхівками. Сонце, місяць і зірки дуже далеко від нас. Це великі планети, до яких потрібно летіти на космічному кораблі.

У сонячній системі 8 планет. Всі вони кружляють навколо Сонця, причому постійно по одному і тому ж шляху, який називається орбітою. І одна з цих планет – наша Земля.

Сонце

Що розповісти:

Сонце – це велика і дуже гаряча зірка, – величезна, розпечена куля. Вона дуже далеко, але тепло від її променів доходить до всіх планет, що кружляють навколо неї, і до нашої теж. Саме тому у нас тепло.

Не всі зірки такі, як Сонце. Бувають і маленькі зірочки, і середні, і величезні – більше Сонця.

Найяскравіші серед всіх зірок на небі – Полярна зірка і Сіріус. Сонце набагато більше нашої планети. Якщо порівняти їх, то це немов кавун і маленька горошина.

Наочний матеріал:

Щоб порівняти розміри Сонця з розмірами Землі, можна взяти гарбуз або кавун і горошину. Горошина – це наша Земля, гарбуз – Сонце. Земля настільки менше Сонця, наскільки горошина менше гарбуза.

Місяць

Що розповісти:

Місяць – це супутник нашої планети, він знаходиться всього в трьох днях шляху. Місяць рухається навколо Землі проти годинникової стрілки.

Ми бачимо місяць вночі, але інаоді його можна побачити і вдень. Місяць, як ми бачимо його в небі, не завжди однакової форми. Є такі фази: молодик, серп зростаючого місяця, перша чверть зростаючого місяця, зростаючий місяць, повний місяць і далі на зменшення: спадаючий місяць, чверть спадаючого місяця, серп спадаючого місяця, знову молодик.

Якщо серп в небі схожий на букву С, то місяць “старий”, спадаючий. Якщо візуально ми проведемо паличку і вийде буква Р, то місяць зростаючий.

Ці фази можна зобразити для дитини на папері або вирізавши їх з кольорового картону.

Наочний матеріал:

Щоб продемонструвати, чому місяць іноді круглий, іноді у формі півмісяця, візьміть звичайну настільну лампу і м’яч. Проведіть разом дослід, створивши в домашніх умовах місяць. Покажіть дитині, що ми бачимо лише освітлену частину кулі.

Земля

Що розповісти:

Нашу планету оточує атмосфера. Це такий захисний шар, який рятує мешканців від сонячного ультрафіолетового випромінювання, а також від більшості метеоритів. Його можна порівняти з повітряним покривалом. Саме завдяки йому на нашій планеті є повітря, яким ми дихаємо.

Найголовніша відмінність Землі від інших – наявність на ній життя.

Вважається, що весь інший простір без життя. Віра і бажання людей знайти життя на інших планетах змушує нас конструювати космічні кораблі для подорожі в космос з метою його вивчення.

Наочний матеріал:

Можна відварити куряче яйце і на його прикладі пояснити дитині що представляє собою атмосфера Землі. Наша планета оточена багатошарової атмосферою, подібно до того, як в яйці жовток оточений білком.

Інші планети сонячної системи

Що розповісти:

У Сонячній системі всього 8 планет. Найбільша з них – це Юпітер. А найцікавіша – Сатурн, тому що у нього є величезні кільця навколо.

Юпітер, Уран і Нептун також мають кільця, однак їх неможливо побачити із Землі.

Одним з останніх був виявлений Плутон. Його відкрили в 1930. Спочатку його вважали дев’ятою планетою. Але з часом віднесли до іншої категорії космічних тіл – “карликові планети”.

Планетою вважаються космічні тіла, які:

  • обертаються навколо якоїсь зірки (у випадку з Сонячною системою це Сонце);
  • мають власну гравітацію, яка пояснює їх сферичну (круглу) або наближену до сферичної форму;
  • не перебувають поблизу інших подібних великих тіл;
  • не є зірками.

Наочний матеріал:

Щоб запам’ятати назви всіх планет сонячної системи, можна вивчити невеликий віршик:

Один по одній всі планети
Назве будь-хто із нас:
Раз – Меркурій,
Два – Венера,
Три – Земля,
Чотири – Марс.
П’ять – Юпітер,
Шість – Сатурн,
Сім – Уран,
За ним – Нептун.
Він йде восьмим за рахунком.
А за ним уже,гуртом,
Йде і ще одна планета
Називається Плутон.

 

 

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь